Opublikowano Dodaj komentarz

WUJ DOBRA RADA

Kawa przestała smakować?

Czy to wina ekspresu czy może nasza kawa się “popsuła”? Przecież regularnie czyścimy go tabletką https://www.caffewasyl.pl/sklep/tabletki-czyszczace-do-ekspresow-automatycznych/ a mimo to kawa ma posmak starego buta. Na ten stan rzeczy ma kilka głównych czynników: woda, ekspres oraz kawa- my zajmiemy się dziś ekspresem a konkretnie jego systemem zaparzającym który obejmuje nie tylko blok zaparzający ale też tzw. “wylewkę” kawy oraz przewody i zawory przez które przechodzi. Jak wiecie kawa zawiera w sobie m.in. cukry i tłuszcze odpowiedzialne za smak i aromat ale też i za zanieczyszczenia które pozostawiają w układzie zaparzającym. Gdy regularne czyszczenie detergentem nie przynosi skutku musimy szukać przyczyny “głębiej” np. pod sitkiem bloku zaparzającego ( foto)

To w tym miejscu najczęściej odkłada się zjełczały tłuszcz kawowy: kwintesencja tego co pijemy na co dzień. Nie pozostaje nam nic innego jak wrzucić do 500ml gorącej wody kilka tabletek i zanurzyć w tym cały układ na kilka godzin aż osad puści. Pamiętajmy przy tym, że to silny detergent: unikajmy jego oparów wystawiając naczynie np. na balkon lub przykrywając grubszą ścierką. Czysty blok i sitko dokładnie wypłuczcie w ciepłej wodzie.

Drugie miejsce to wylewka kawy do naszej filiżanki. W większości ekspresów jest łatwa w demontażu a jej dokładne czyszczenie co jakiś czas może znacząco poprawić smak naszej kawy. W zależności od stopnia zabrudzenia od 1 do 2 tabletek rozpuść w 200 ml gorącej wody i zanurz w tym roztworze wylewkę na kilka godzin- potem dokładnie wypłukaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Akceptuję Regulamin i Polityke prywatności