Opublikowano Dodaj komentarz

Dlaczego warto wybrać zieloną herbatę?

Zielona herbata zrobiła dotychczas w medycynie największą karierę i przez wielu naukowców jest uważana za najzdrowszy napój na świecie. Powodem do tego rodzaju stwierdzeń są udowodnione właściwości przeciwrakowe, które w dzisiejszym świecie brzmią równie atrakcyjnie jak eliksir młodości.

Z chemicznego punktu widzenia zielona herbata, podobnie jak biała, jest niezwykle bogata w antyoksydanty, zwłaszcza katechiny, niezwykle dobroczynne dla serca. Jeden ze związków należących do rodziny katechin, nazywany EGCG, okazuje się mieć także działanie przyspieszające proces przemiany materii. Stąd zielona herbata jest od dawien dawna największym sprzymierzeńcem odchudzających się – jej regularne picie pomaga oczyścić organizm z toksyn i lepiej poradzić sobie ze spożywanym jedzeniem.

Oto co mówią inne badania naukowe o zielonej herbacie:
🌱Obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, redukując ryzyko zawału.
🌱Wzmacnia funkcje mózgowe oraz pamięć, jednocześnie przeciwdziałając rozwojowi choroby Alzheimera.
🌱Uspokaja i pomaga opanować stres dzięki zawartości taniny.
🌱Zwalcza bakterie rezydujące w jamie ustnej, sprzyjając zdrowiu zębów i dziąseł.
🌱Wydłuża życie? Badania japońskich naukowców faktycznie sugerują, że picie 5 filiżanek zielonego naparu dziennie znacząco obniża ryzyko przedwczesnej śmierci, zwłaszcza z powodu zawału lub martwicy.

Przygotowując zieloną herbatę, należy pamiętać, aby nie zalewać jej wodą cieplejszą niż 80 stopni Celsjusza oraz w miarę możliwości dodawać sok z cytryny, gdyż witamina C zwiększa przyswajalność katechin.Zielona herbata zawiera kofeinę w ilościach 25-45 mg na kubek naparu i może przez niektórych ludzi być źle tolerowana z tego powodu. Nadwrażliwość na kofeinę objawia się najczęściej podenerwowaniem, bezsennością, utratą apetytu, palpitacjami serca, a nawet wysypką. Ponadto, osoby cierpiące na zespół drażliwego jelita lub problemy żołądkowe często narzekają na uczucie mdłości po wypiciu zielonej herbaty. Aby temu zapobiec należy unikać picia naparu na czczo lub ewentualnie dodawać do niego odrobinę mleka i miodu.Zielona herbata nie jest polecana dzieciom ze względu na zawartość kofeiny oraz tanin, które mogą hamować przyswajanie niektórych składników odżywczych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Akceptuję Regulamin i Polityke prywatności