Opublikowano Dodaj komentarz

Ajurweda – najstarsza doktryna życia

Ajurweda jest najstarszą doktyrną życia i zdrowia na świecie i pochodzi z zaawansowanej cywilizacji wedyjskiej starożytnych Indii. Wiedza przekazywana jest ustnie od tysięcy lat. Bywa nazywaną matką medycyny – jako jeden z najstarszych systemów leczniczych, została w 1979 roku oficjalnie uznana przez Światową Organizację Zdrowia za jedną z koncepcji zdrowia i terapii. Ajurweda jest starohinduską sztuką leczenia, ale przede wszystkim sztuką zachowania pierwotnej równowagi organizmu – czyli zdrowia. Medycyna spotyka się w niej z psychologią i filozofią. Razem mają służyć długiemu, dobremu życiu.

Narodziła się ponad 5 tysięcy lat temu w rejonie Kerala na południowo-wschodnim wybrzeżu półwyspu Indyjskiego. Do dziś jest powszechnie praktykowana w Indiach i na Sri Lance. Metody ajurwedy można stosować z powodzeniem w leczeniu każdej choroby – i psychicznej, i fizycznej. Doskonałe efekty przynosi zwłaszcza tam, gdzie przyczyną dolegliwości są zaburzenia trawienia oraz przemiany materii. Chociaż od stu lat wykładana jest na indyjskich uniwersytetach, ogromną część wiedzy przyszły lekarz czerpie z ust swojego mistrza praktyka, którego na uczelni nie spotka.

Słowo Ayurveda pochodzi od sanskryckich słów Ayur (życie) i Weda (wiedza) i można je przetłumaczyć na „mądrość życia” lub nawet „naukę życia”. Koncentruje się na aspektach fizycznych, umysłowych, emocjonalnych i duchowych, które są niezbędne dla naszego zdrowia. Można je podsumować jako temperamenty (energie) i są to tak zwane Dosze:

💨 Vata – powietrze, przestrzeń
🔥 Pitta – ogień
🌱💦 Kapha – ziemia, woda

Istotą ajurwedy jest to, że Dosze powinny być harmonijnie wyważane, np. za pomocą siły niektórych przypraw. W naszych herbatach ajurwedyjskich znajdziesz idealną równowagę dla swojej energii.

Wypróbuj ajurwedę dla kobiet —> KLIKNIJ TUTAJ
Wypróbuj ajurwedę dla mężczyzn —> KLIKNIJ TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Akceptuję Regulamin i Polityke prywatności